Серед багатьох чинників, які впливають на стійкість дерев до захворювань, саме зміни клімату призводять, зокрема, до підвищення температури та зменшення рівня ґрунтових вод. Створюються умови, сприятливі для розвитку шкідників і згубні для дерев з поверхневою кореневою системою, тому швидко розвивається процес масової загибелі соснових лісів внаслідок дії короїдно-трахеомікозних комплексів.
Дослідження захворювання лісових насаджень, а саме їх всихання спричинені, зокрема, верхівковим короїдом, проводяться вже протягом значного періоду часу на основі різних підходів. Біологи, в основному, використовують польові дослідження, які дозволяють провести аналіз пошкоджених дерев, шкідників та збудників в окремих регіонах протягом декількох років. Серйозність проблеми змусила застосовувати інші підходи, зокрема дистанційне зондування лісових масивів, яке здатне охопити проблему на більшому масштабному рівні, але має обмеження по точності визначення причини всихання представника того чи іншого виду насаджень. Метою обох підходів є аналіз захворювання для розуміння причин його появи і поширення, а також впливу додаткових чинників, вироблення рішень для контролю захворювання та його ліквідації.
Аналіз явища захворювання, його виникнення і поширення покликаний дати відповідь на питання, які саме процеси є в основі розвитку захворювання та побудувати їх формальний опис. Такий опис являє собою, як правило, статистичну модель процесу, що відображає розвиток захворювання у випадку окремого дерева або його локального поширення.
Дослідження на основі дистанційного зондування території вимагають менших зусиль і здатні охопити набагато більшу область для дослідження, що підвищує їх загальність. Крім того, моніторинг захворювання протягом деякого періоду може слугувати основою для опису характеру та темпів його поширення на великій території. Ідеальним виглядає варіант комбінування польових і дистанційних досліджень, оскільки це дозволить врахувати максимально велике число супутньої інформації, яка є необхідною для розуміння характеру протікання захворювання. На жаль, такі комбіновані дослідження практично не зустрічаються в літературі.