ОСНОВНІ НАПРЯМКИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІЗАЦІЙ-УЧАСНИКІВ ШАЦЬКОЇ МНДЕЛ

№ п/п

Відповідальна організація

Основні завдання

ЕКОЛОГО-БІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОСИСТЕМ У МЕЖАХ УКРАЇНСЬКОЇ ЧАСТИНИ ТБР-ЗП НА ОСНОВІ НАЗЕМНИХ ІНСТРУМЕНТАЛЬНИХ ВИМІРЮВАНЬ ТА СПОСТЕРЕЖЕНЬ

1

Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України

1.    Систематичний та оперативний контактний моніторинг змін компонентів природних комплексів української частини ТБР-ЗП внаслідок впливу чинників природно-антропогенного походження.

2. Батиметричні дослідження озер української частини ТБР-ЗП, зокрема оз. Світязь в околі розташування підземних джерел його водопостачання.

2

Інститут екології Карпат НАН України

1. Вивчення стану збереженості раритетів флори та рідкісних рослинних угруповань; експериментальні дослідження застосування активної охорони раритетів флори.

2. Дослідження впливу осушувальних меліорацій на екосистеми:вивчення змін радіального приросту дерев внаслідок осушення лісів;дослідження впливу осушення на оселища і біотопи

3. Дослідження впливу сильватизації на екосистеми української частини ТБР-ЗП:вивчення біотичних  проявів сильватизації екосистем Шацького НПП;вивчення змін у ґрунтах внаслідок їх заліснення; дослідження біотопів та оселищ на ділянках заліснення.

3

Шацький національний природний парк

1.    Спостереження за гідрологічним режимом озер та рівнем поверхневих, ґрунтових і напірних вод.2.    Визначення кількості типів рідкісних природних середовищ. Картування модельних рідкісних угруповань.

3.    Вивчення ступеня рекреаційної дегресії рослинного покриву різних рекреаційних зон.

4.    Проведення моніторингових спостережень за водно-болотними птахами, за основними видами риб і ссавців. Уточнення списків рідкісних видів рослин і тварин, що знаходяться під загрозою зникнення і занесені в чинні для України міжнародні переліки.

4

Поліська дослідна станція ННЦ «Інститут ґрунтознавства і агрохімії ім. О.Н. Соколовського»

1.    Розробка концептуальних основ інформаційного забезпечення сучасного стану меліорованих ґрунтів Західного Полісся в умовах змін клімату з метою обґрунтування методологічних підходів і моделей ландшафтної адаптації меліорованих ґрунтів, які набули нової структурної організації  в межах зміни землеволодінь та нових функцій.
5

Державний природознавчий музей

1. Узагальнення наявних та збір нових наукових даних щодо біоти ТБР-ЗП (опрацювання літературних, колекційних матеріалів і даних польових досліджень), внесення інформації в базу даних веб-ресурсу Центр даних “Біорізноманіття України” (http://dc.smnh.org/) з метою створення аналітико-практичної бази для закладення основ біотичного моніторингу біоресурсів ТБР-ЗП.

2. Складення карт поширення раритетних видів у ТБР-ЗП, визначення місць підвищеної їх концентрації з метою розробки підходів та шляхів запобігання втратам біорізноманіття регіону.

6

Волинська філія ДУ «Інститут охорони ґрунтів України»

1.    Дослідження змін ґрунтового покриву на моніторингових стаціонарних майданчиках Шацького НПП.
7

Волинський національний університет ім. Лесі Українки МОН України

1.     Вивчення впливу насаджень лохини високої (біля 100 га) безпосередньо в басейні верхів’я р. Прип’ять на гідрологічні показники води (РГВ, якісні показники води ).

2.     Дослідження сучасного стану екосистем водно-болотних угідь Шацького НПП.

8

Національний лісотехнічний університет України МОН України

1.     Оцінка динаміки продуктивності лісових екосистем під впливом змін кліматичних показників.
9

Львівський національний університет ім. І.Франка МОН України

1. З’ясування трофічних зв’язків хижих ссавців, які є вершиною трофічної піраміди.

2. Фауністичні дослідження кажанів території ШНПП – пошук материнських колоній, рекомендації охорони цих ділянок, пошук колоній в старих дуплистих деревах.

3. Проведення нового циклу фауністичних досліджень птахів (з картуванням), у зв’язку з сукцесіями, що відбулися упродовж останніх десятиліть.

4. Відновлення робіт з вивчення гніздової біології та екологічних особливостей птахів-дуплогнізників на території парку.

5. Дослідження батрахоценозів ШНПП, змін їхньої структури під впливом кліматогенних, резерватогенних та антропогенних чинників. З’ясування масштабів смертності наземних хребетних тварин на автодорогах ШНПП як вагомих чинниках фрагментації середовища їхнього існування; розробка природоохоронних пропозицій щодо мінімізації такого негативного впливу.

6. Дослідження представників бджолиних (Hymenoptera, Apoidae) та їхніх трофічних зв’язків. Розподіл видового різноманіття диких бджолиних у різних біотопах ШНПП.

7. Дослідження прісноводних молюсків водойм Шацького НПП, їх біоценотичних зв’язків та інтенсивність інвазії плоскими червами для контролю спалахів трематодозів.

8. Дослідження зоопланктонних угруповань озер Шацького НПП з метою використання структурних показників для встановлення якості води (сапробності та трофності водойм).

9. Дослідження іхтіофауни водойм ШНПП та ураженість їх паразитами.

10

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького

1. Дослідження гідробіонтів як тест-об’єктів для оцінки вмісту та особливостей акумуляції екотоксикантів у водних екосистемах ШНПП.
11

Національний природний парк «Прип’ять – Стохід»

1. Дослідження структурно-функціональних змін у заплавних лучних екосистемах рік Прип’ять і Стохід внаслідок змін водності регіону.
12

Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України

1. Екологічна диференціація і порівняльний аналіз біотопів ШНПП на основі методу синфітоіндикації з метою забезпечення екологічного моніторингу.
13

Луцький національний технічний університет МОН України

1. Оцінювання рівнів шумового, радіаційного та електромагнітного забруднення в різних функціональних зонах ШНПП.

РОЗРОБКА ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ, МЕТОДІВ ТА СИСТЕМ ДИСТАНЦІЙНОГО ЗОНДУВАННЯ З МЕТОЮ МОНІТОРИНГУ ТА ОЦІНКИ СТАНУ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ В МЕЖАХ УКРАЇНСЬКОЇ ЧАСТИНИ ТБР-ЗП

1

Фізико-механічний інститут ім. Г.В. Карпенка НАН України

1.    Дистанційний, за даними супутникової зйомки, моніторинг та моделювання просторової структури компонентів природних комплексів української частини ТБР-ЗП точковими процесами.

2.    Технології веб-атласного картографування, на основі створеної ГІС платформи, для впровадження в практику користування Інтернет-атласу української частини ТБР-ЗП

3.    Технологія оцінювання продуктивності підземних джерел водопостачання оз. Світязь на основі обробки зображень батиметричної зйомки (ехограм).

2

Державна установа «Науковий Центр аерокосмічних досліджень Землі ІГН»

1.    Технологія виявлення та оцінювання порушень деревної рослинності на основі використання даних супутникового радарного знімання.